Cze 29, 2017 by Pastor Category: Bez kategorii 0 comments

EWANGELIA ZMIENIA WSZYSTKO

Ewangelia, czyli Dobra Nowina jest centrum chrześcijaństwa. Centrum Ewangelii jest osoba, życie, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa z Nazaretu, Mesjasza.

 

Ewangelia jest prosta, ale to co z niej wynika zmienia wszystko.

Daje odpowiedź na dwa ważne pytania, jakie nas dręczą:

Jaka jest nadzieja dla świata? I jaka jest nadzieja dla mnie?

Czy wiesz na czym polega? Można ją wytłumaczyć tak prosto jak 3,2,1…

3 to opowieść o Bogu, 2 to opowieść o świecie a 1 jeden to opowieść o tobie.

 

3 – Bóg to trzy osoby zjednoczone miłością.

Ojciec, Syn i Duch Święty. Nie trzech różnych bogów. Jeden Bóg, który jest nierozerwalną jednością trzech, trój – jednością, Trójcą. To nie jest zadanie matematyczne, ani starożytna zagadka, ale dobra nowina, że Bóg jest miłością. Wiecznie Bóg kocha Syna w jedności Ducha.

Czy możemy to zilustrować? Jezus jest obrazem Boga, który daje wejrzenie w życie Trójcy. Spójrzmy na przykład na jego chrzest w Jordanie. Widzimy tam Syna, na którego zstępuje Duch Święty, a Ojciec ogłasza: “To jest mój ukochany Syn i jestem z niego bardzo zadowolony.” (ew. wg św Łukasza 3:21-22).

Ojciec stworzył świat przez swojego Syna i Ducha, bo pragnie aby miliardy nowych dzieci dołączyły do Jego rodziny. Ty i ja zostaliśmy stworzeni, aby usłyszeć Jego werdykt nad nami: “Jesteś moim ukochanym dzieckiem. Jestem z ciebie bardzo zadowolony.” Istotą życia jest odnalezienie naszego miejsca w Trójcy.

 

2 – opowieść o świecie jest opowieścią o dwóch osobach.

Bóg umieścił jednego człowieka, Adama na czele stworzenia, aby je błogosławił i troszczył się o nie. Powodowany nieufnością Adam odwrócił się od Boga, zwrócił ku sobie i strącił stworzenie w śmierć i przekleństwo. Ten upadek na skalę kosmiczną pozbawił nas Bożej łaski. Teraz razem przynależymy do połamanej ludzkości i doświadczamy przekleństwa żyjąc w tym połamanym świecie.

Rasa ludzka jest jak choinka: wycięta ze swojego naturalnego środowiska. Możemy się przystroić w gustowne dekoracje, wykonywać różnego rodzaju dobre uczynki, ale i tak giniemy. Brak w nas duchowego życia. Wszyscy zmierzamy na śmietnik. Wszyscy potomkowie Adam stoją pod Bożym wyrokiem, który sprzeciwia się na taki sposób życia. Dlaczego? Bo Bóg chce czegoś zupełnie innego dla nas. Pragnie, abyśmy wszyscy odnaleźli prawdziwe życie w Drugim Adamie: Jezusie Chrystusie.

Jezus urodził się jako człowiek. Wkroczył w nasz połamany świat i podjął się naszej przegranej sprawy. Żył doskonałym życiem, jakim nikt z nas nie jest w stanie żyć. Zrobił to za nas, zamiast nas jak mocarz, który wygrał zawody za nas wszystkich. Potem na krzyżu umarł przeklęty, śmiercią należną każdemu z nas. Zebrał przekleństwo i sumę Adamowej natury i wrzucił je tam, gdzie ich miejsce: w piekielną śmierć. Ale trzy dni później powstał do nowego życia, poza zasięgiem śmierci i przekleństwa. Dzisiaj zaprasza nas, abyśmy mieli udział w Jego życiu i stali się częścią Jego rodziny.

 

1 – Jesteś jedno z Adamem. Czy staniesz się jednym z Jezusem?

Z urodzenia dziedziczymy naturę pierwszego Adama z przynależnymi jej egoizmem, przekleństwem i śmiercią. Rezultatem tej jedności jest brak życia w nas i nadziei na przyszłość. Jezus przychodzi i oferuje oszałamiającą jedność z Nim samym.

Tak jak gałązka w ilustracji o choince, możemy być wycięci z umierającego drzewka i wszczepieni w żywe drzewko. W Chrystusa.

Albo jak w historii o ubogiej dziewczynie, której oświadczył się książę. Ona jest brudna i biedna, ciąży na niej hańba i czeka ją beznadziejna przyszłość. Książę jednak ją kocha i oferuje siebie w małżeństwie. Co się dzieje w momencie zawarcia ślubu? Książę przejmuje wszystkie długi biednej dziewczyny. Ona dostaje całe jego bogactwo. Przykrywa jej hańbę dając jej swoje nazwisko. Dziewczyna otrzymuje dostęp do jego życia, rodziny i dziedzictwa. Dzięki swojemu księciu może nazywać króla Tatusiem. Wszystko to wynika ze związku małżeńskiego.

Bardzo to podobnie wygląda w przypadku Jezusa. Wszystko, co nasze – nasz grzech i przekleństwo – staje się Jego. Jezus spłaca je na krzyżu. Wszystko, co Jego – sprawiedliwość i dziedzictwo – staje się nasze.

Jeśli jesteśmy jedno z Jezusem zostaliśmy adoptowani do Jego rodziny. Jego Duch staje się naszym Duchem, a Jego Ojciec, naszym Ojcem. Należymy do Jego braci i sióstr w Kościele, a nasz wspólny Ojciec ogłasza nad nami: “Jesteś moim ukochanym dzieckiem. Jestem z ciebie bardzo zadowolony.”

Mamy już dziś dostęp do tych przywilejów a kiedy Jezus wróci na Ziemię uzyskamy dostęp do Jego fizycznego, wiecznego życia. Jezus wskrzesi nas z martwych i uporządkuje świat. Tego dnia Bóg osądzi świat, potwierdzając swoje wieczne “NIE” wobec Adama i swoje “TAK” wobec Chrystusa.

 

Jedność z Adamem nie ma przyszłości a Jezus z szeroko otwartymi ramionami zaprasza cię oferując siebie, swoje życie, rodzinę i przyszłość. Jest twój, jeśli przyjmiesz zaproszenie. Bądź jedno z Jezusem.

 

Trójca cię zaprasza, Dwaj determinują świat. Czy będziesz jedno z Synem Bożym?

 

Ewangelia wymaga reakcji. Poniżej znajdziesz dwie modlitwy, które mogą ci w tym pomóc. Jeśli potrzebujesz pomocy w szukaniu odpowiedzi podczas twojej podróży szukania Boga, albo jeśli właśnie pomodliłeś się Modlitwą Wiary to koniecznie daj nam znać. Jesteśmy tu po to, aby ci służyć.

 

Modlitwa dla tych, którzy szukają prawdy

 

Panie Jezu, twierdzisz, że jesteś drogą, prawdą i życiem. Rozważam, czy zacząć podążać za Tobą. Pomóż mi, abym nie uległ strachowi przed ceną, jaka z tego wynika. Jeśli Twoje twierdzenia są prawdą, proszę prowadź mnie, ucz mnie tak, abym mógł zrozumieć kim jesteś. Daj mi zrozumienie, które jest spójne, przekonujące i prowadzi do życia, jakie obiecałeś. Amen

 

Modlitwa wiary

 

Panie Jezu Chryste, przyznaję, że jestem słabszy i bardziej grzeszny niż miałem kiedykolwiek odwagę przyznać, ale dzięki Tobie jestem kochany i akceptowany bardziej, niż kiedykolwiek miałem na to nadzieję. Dziękuję, że zapłaciłeś na krzyżu mój dług, biorąc na siebie to, na co ja zasłużyłem i dajesz mi pełne przebaczenie. Wiem, że powstałeś z martwych i dlatego odwracam się od moich grzechów i wyznaję, że jesteś moim Panem i Zbawicielem. Amen

 

Sorry, the comment form is closed at this time.